KEÇELİ YALITIM % 100’e kadar geri dönüştürülmüş polyester elyaftan iğneleme tekniği ile üretilmiş ısı ve ses yalıtım keçesidir.   Geri dönüşüm ürünü olduğundan hammadde durumuna göre siyah, beyaz, gri, yeşil gibi alternatif renklerde üretilmektedir.

Mükemmel ses ve ısı yalıtım değerlerine sahip olduğu gibi, sudan etkilenmemesi sayesinde kalıcı yalıtım sağlayarak ekonomik bir üründür.

 Dış ortamda kullanılabilir. Çünkü sudan etkilenmez           

 -50 + 150 °C aralığında kullanılabilir.

     Mükemmel Isı yalıtım değerine sahiptir ( 0,034 W/mK )

     Yüksek Ses Yalıtım Performansı ( Yapı elamanlarının ses yalıtım değerini yükseltir , Örnek 19 mm Tuğla üstüne uygulanmış olan 20 mm KEÇELİ YALITIM ile 45,9 dB ses yalıtım değeri sağlanılmaktadır).

     Üstün ısı yalıtımı ve ses sönümleme / yalıtım kabiliyeti

     Kullanım süresi boyunca, özelliklerini, formunu ve esnekliğini koruma

     Su emmediğinden teknik özelliklerini kaybetmez

     Kolay taşınır ve basit uygulanır

     Her türlü yüzeye kolayca yapıştırılabilir

     Deri tahrişi veya solunum problemi riski yoktur

     Yangın geciktirici etkili (kendiliğinden söner)

     Havada asılı partiküllere neden olmaz,

     Uygulama sırasında işçilerin sağlığını etkileyen toz alerji kaşıntıya sebep olmaz

     Yanma esnasında toksik gaz çıkarmaz. Binalarda yangında kaçışta zaman kazandırır.

     Bağlayıcı, reçine, kimyasal madde içermez. Çünkü iğneleme tekniği ile birleştirme ve kalınlık ayarı yapılır

     % 100 geri dönüşümlüdür

     Küf oluşumunu engeller

     Üretimde hiçbir kimyasal madde veya reçine bağlayıcı kullanılmaz. Çünkü lifler iğneleme yöntemiyle birleştirilir.

     Kokusuzdur ve hiçbir zararlı uçucu organik bileşik (VOC) içermez.

     Üretimde hiçbir atık üretilmez.

     Leed ve Breams projelerinde kullanıma uygundur.

     Kötü kokuları absorbe özelliği. İç hava yaşam kalitesini arttırır

     Sudan etkilenmez. Çünkü su emmez

     Duvarda boşluksuz – kesintisiz ve kalıcı yalıtım sağlar

     Uygulama sırasında işçilerin sağlığını etkileyen toz alerji kaşıntıya sebep olmaz

     Çocuk kıyafetlerinde de istenen OEKO-TEX 100 sertifikalıdır.

     Tüm ahşap, çelik, beton, metal yapılarda, araçlarda, tren, gemi, kamyon, karavanlarda kullanıma uygundur.

KEÇE  YALITIM MALZEMESİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KRİTERLER

     Isı iletkenliği, ( keçeli yalıtım 0,034 W/mK olup bu değer ne kadar küçük ise o kadar iyidir, )

     Isı depolama kapasitesi ( ürünün belirli bir süre maruz kaldığı ısıyı diğer tarafa belli bir süre sonra aktarmasıdır. Keçeli yalıtım polyester elyaf keçelerde bu süre çok uzun olduğundan kalıcı yalıtım sağlar)

     Havanın ( hidroskopi) veya malzemelerden nem alma yeteneği ve eğilimi ( İçinde su içeren yapıştırıcı, sıva, boya bu ürünlere doğrudan uygulandığında taş  yünü ve cam yünü gibi ürünler nem ve sudan etkilenerek hem mekanik hem de ısı iletkenlik değerlerinde kayıplarla karşılanırlar. Keçeli yalıtım da ise bu sorun yoktur   )

     Malzemelerin içerinde nem /su iletme özelliği ( taş yünü cam yünü gibi ürünler suyu bünyesinde tutarken çamurlaşma özelliği gösterirken keçeli yalıtım polyester elyaf keçe bunu göstermez)

     Nem/su etkisinin altında malzemenin dayanıklılığı ( İçinde su içeren yapıştırıcı, sıva, boya bu ürünlere doğrudan uygulandığında taş  yünü ve cam yünü gibi ürünler nem ve sudan etkilenerek hem mekanik hem de ısı iletkenlik değerlerinde kayıplarla karşılanırlar. Keçeli yalıtım da ise bu sorun yoktur. Bir su kaçağında keçeli yalıtım drenaj etkisi göstermekte ve binadan bu suyu hızla uzaklaştırmaktadır.   )

     Malzemenin yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanım özelliği ( keçeli yalıtım erime sıcaklığı 250 C olup, tavsiye edilen çalışma sıcaklığı -50 + 150 C dır. Elasomerik Kauçuklar, EPS, XPS, Süngerlere göre çok yüksek bir değerdir. )

     Sertlik, ısı ve nem etkisi altında değişimi ( keçeli yalıtım nem, su ile karşılaşınca ve ısı farklarında özelliğini yitirmemesi en büyük seçim tercihidir.)

     Eskimezlik (bozulma) : Polyester elyaf ömrü bina ömründen uzundur. Tekrar tekrar kullanılabilir.

     Yüksek dekoratif özellik. Keçeli yalıtım tek başına veya dekoratif baskılı olarak iç mekan kullanımına uygun ısı yalıtım ürünüdür

     Hava şartlarına dayanıklılık ; keçeli yalıtım  tüm hava şartlarına dayanıklıdır.

6331 SAYILI YENİ İŞ VE İŞÇİ SAĞLIGI KANUNU-MANTOLAMA

EN ÖNEMLİ DEĞER İNSAN HAYATI

 

 6331 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ kanunu apartman yönetimlerine de yükümlülükler getirmektedir. Özellikle taşeron çalışma yapılması gereken durumlarda ilgili firmalarla sözleşme yaparken, iş güvenliği kurallarına uygun çalışma yapması gereklilikleri sözleşme maddesi olarak yer almalıdır. Apartman ve site yönetimlerine bu noktada en önemli uyarı öncelikle iskelelerin güvenli kurulması  veya asansörlü iskele kullanımıdır. Tam olarak kurulmamış platformlarda çalışmamalıdır. İskeleler taşıyabilecekleri kapasitenin üzerinde yüklenmemeli ve üzerine konan yükleri taşıyabilecek şekilde tasarlandıklarından emin olunmalıdır. Bir diğeri ise emniyet kemeri, baret gibi kişisel koruyucuların kullanılmasının sağlanmasıdır. Çalışmaya gelen personelin nitelikli ve eğitimli olması, ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu ile birlikte yüksekte çalışma raporunu da almış olması gerekmektedir. Mantolama işleri yapan firmaların, tehlike sınıflarında ‘çok tehlikeli’ gruba girdikleri için 6331 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ yasasının yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Apartman ya da site yönetimlerinin, ‘dünyada hiçbir değer insan hayatından önemli değildir’ düşüncesi ile anlaşmalarını yaparken bu konuda da hassas davranmaları gerektiğine dikkat çekmek isteriz.

Ad Soyad *
Email
Tel*
Mesaj