~~Mutfak dolabı, genelde çoğunluğu ağaç mamüllerinden üretilmiş olan saklama ünitesidir.

Mutfak dolabı teriminin oluşmadığı eski yıllarda kullandığımız Tel Dolap ve Terek‘ten günümüze kadar yapımında kullanıldığı malzeme ve görüntü olarak bir çok değişime uğramıştır.

Mutfak Dolabı Nasıl Üretilir?

Günümüzde mutfak dolapları iki ana maddeden yapılır, MDF ve SUNTA..

Dolapların gövdeleri, üzeri melamin kaplanmış MDF yada SUNTA’dan üretilir.

Bu gövdeler daha önceden hazırlanmış standart ölçülerde olabildiği gibi genelde kişinin isteğine göre istediği ölçülerde üretim yapılmaktadır. Biz Doğuş Mobilya olarak müşterilerimizin mutfağına özel ölçülerde taslaklayarak gövde üretimini öyle yapmaktayız.

Taslaklandırılan mutak için gerekli ölçülerde kesilip hazırlanan sunta veya mdf açıkta kalan kenarları PVC bant ile özel makinelerde bantlanarak birbirlerine vidalanarak bağlanır ve arkalık takılarak duvara monte etme konumuna getirilir.

MDF mi SUNTA mı?

Aslında işin doğrusu hafif ve vidalanmaya daha müsait olan sunta kullanmaktır, fakat insanlar mdf’nin daha sağlam olduğunu düşünürler ve bu yüzden ısrarla mdf’den yapılmış mutfak dolabı isterler.

Evet mdf ağırlığa karşı daha dayanıklıdır lakin mutfak dolabı olarak bulunacağı yerde bu dayanıklılığa gerek yoktur, gerek olmadığı halde niye daha ağır bir malzemeyi kullanıp duvara ve bağlantı araçlarına daha fazla yük bindirelim ki?

Suya ve neme karşı dayanıklılıkları ise açıkcası farklı değildir. MDF su aldığında 4 mm kabarırken SUNTA 8 mm kabarmaktadır, yani su aldığında ikiside özelliğini kaybetmektedir.