Dış Cephe Kaplama

Dış Cephe Kaplama

Dış cephe, bir evin makyajıdır. Stil ve tarzlara göre farklı çeşitlerde kaplama malzemeleri kullanılır. Taş, ahşap, tuğla gibi birçok alternatif bulunmaktadır. Örneğin doğal görünümlü bir ev istiyorsanız ahşap giydirme, taş kaplama veya tuğla kaplama ile bunu sağlayabilirsiniz. İstediğiniz atmosferi oluşturmak sizin elinizde. 

Bu işlerle uğraşmadan ustasından hizmet almaya ne dersin? 

Dış cephe kaplamaları, hem dekoratif bir görünüm sağlar hem de yapıyı kar, güneş, yağmur gibi kötü hava koşullarından korur. Ses yalıtımı da ısı yalıtımı kadar önemlidir. Yapının içine gelen sesi, malzemesine göre sıfıra kadar bile indirgeyebilir. 

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulama yapılacak yüzey kontrol edilmelidir. Yeni yapılarda duvar dış yüzeyleri basınçlı su ile temizlenmelidir. Esi yapılardaki toz kir yağ gibi parçacıklardan arındırılmalıdır. Dış cephe ısı yalıtımı, yüzey ve ortam sıcaklığının +5 derece üzerinde ve +30 derece altında olduğu koşullarda yapılmalıdır. Subasman profil montajı, yerden minimum 30 cm yukarıda, bina çevresini saracak şekilde yapılmalıdır. Subasman profil montajı, dış cephe yalıtım sistemini darbe, rutubet gibi sorunlardan korur. 

Uygulama yüzeyinin düzgünlüğüne göre polimer ve çimento esaslı ısı yalıtım levhası yapıştırma harcı uygulanır. Isı yalıtım levhaları, uzun kenarı yatay olacak şekilde subasman profili üzerine aşağıdan yukarıya doğru yerleştirilir. Uygulama esnasında mutlaka yüzey düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Daha sonra dübülleme işlemi yapılmalıdır. Fakat işleme ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasından 24 saat sonra başlanmalıdır. Tek bir levha için kullanılacak dübel sayısı köşelere birer adet ve levha merkezine bir adet olarak toplam 5 adettir. 

Bina cephesi kenar ve köşeleri ve kapı, pencere bölümlerinin kenar ve köşe bölümleri için fileli veya filesiz alüminyum veya PVC profiller kullanılması gerekir. Bu bölgeler mekanik zorlanmanın en çok olduğu bölgelerdendir. Bu yüzden düzgün ve dayanıklı bir detay oluşturmak çok önemli. 

2021 Yılının En Çok Tercih Edilen Hizmetleri

  1. Boya Badana
  2. Dekorasyon
  3. Ev Temizliği
  4. Banyo Yenileme
  5. Su Tesisatı

İlk kat sıvası, ısı yalıtım levhalarının yapıştırma işleminden minimum 24 saat sonra çelik mala kullanarak yapılmalıdır. Tüm yüzeyleri kaplayacak şekilde uygulanmasını göz ardı etmeyin. Harcın kurumasını beklemeden mala yardımıyla donatı filesini yukarıdan aşağı doğru harç içerisine eşit şekilde yerleştirin.

Son katınız olan dekoratif kaplamadan önce yüzey emiciliğini dengelemek için astar uygulayın. Dekoratif kaplama, ikinci kat sıva ve astar uygulamaları tamamen kuruduktan sonra yani yaklaşık 6-7 gün sonra yapılmalıdır.

Rutubetli veya rutubet oranı artan dış cephelerde mekanik koruma ve nem önleme tamamlanmadan ısı yalıtımı uygulaması yapılmamalıdır. Sistemin doğru uygulanması için çok sıcak havalarda ve rüzgarlı günlerde dış cephe kaplama yapılmamalıdır. Burada belirttiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz takdirde sağlam bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz. Tabi, bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz.

Dış Cephe Kaplama Nasıl Temizlenir?

Bina dış cephe temizliği ülkemizde pek önemli görünmüyor. Dış cephenin temiz tutulabilmesi için kompozit panel temizliği yapılması gerekir. Çamaşır suyu, cif vb ürünlerin kullanılması panellere biraz zarar verebilir. Bu yüzden iyi bir temizlik şirketinden destek almanızda büyük fayda var.

Türkiye'nin her yerinde Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı), İzolasyon, Çatı Kaplama Uygulaması, Su Yalıtımı, Cephe Giydirme, Boya, Seramik Uygulama  Değer Katan Ek Uygulamalar, Dekoratif Cephe Kaplamaları ve daha fazlası… Binanız için gerekli olan tüm yenilikler en uygun fiyat ve avantajlarıyla Via  İnşaat  ısı yalıtım danışmanları malzeme seçiminden başlayarak tüm uygulama süreçlerinde tecrübe, bilgi ve birikimleri ile sizlere yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Keşif için 0262 344 41 35 numaradan bize ulaşabilirsiniz.