Dış Cephe Kaplama

Dış Cephe Kaplamaları Konutlara Zarar Veren Yağmur, Rüzgar, Kar, Güneş Gibi Dış Hava Koşullarına Karşı Etkin Bir Koruma Sunarken Aynı Zamanda Estetik Olarak Binanın Mimari Tarzını Tamamlamak İçin De Kullanılır. Dış Cephe Kaplaması Ses İletimi En Aza İndirirken, Isı Ve Su Yalıtımı Da Sağlayarak Binanın Ömrünü De Uzatır. 

Kaplama Malzemeleri Genellikle Binanın Tasarım Ve Estetik Görünümüne Uygun Olarak Seçilir Ve Uygulanır. Türkiye’de Ağırlıklı Olarak Ahşap, Prekast,  American Siding, Yalı Baskı Kaplamaları, Kompozit  (Alucobont), Granit, Alüminyum, Doğal Taş Ve Cam Cephe Kaplamaları Kullanılmaktadır, Amerika, Kanada Ve Avustralya Gibi Ülkelerde Dış Cephe Firmaları Yaygın Olarak (Isıl Şartlara Bağlı Olarak) Ahşap Dış Cephe Kaplamalarıyla Birlikte, American Siding Dış Cephe Kaplamaları Kullanılmaktadır.

Dış Cephe Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

 • Atmosferin Kimyasal Etkilerine Dayanıklı Olması,
 • Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerinden Bozulmaması,
 • Sıcaklık Farkları Dolayısıyla Oluşacak Genleşme Ve Daralmalardan Zarar Görmemesi,
 • Yağış Sularından Bozulmaması Ve Suyu İçine Almaması,
 • Don Etkisiyle Bozulmaması,
 • İçten Gelen Ve İç Yüzeyde Oluşan Buharın Dışarıya Çıkmasına Engel Olmaması Gibi Temel Özelliklere Sahip Olmaları Gerekir.

 
Yapı Fiziğiyle İlgili Olan Bu Özelliklerinin Yanı Sıra Malzemeler Binanın Görünen Yüzünü Oluşturduğu İçin, Doku Özellikleriyle Birlikte Estetik Yönden De Binayı Güzelleştirecek Niteliklere Sahip Olması Beklenir.

Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Uygulama Bakımından Temelde 5 Grupta Ele Alınır.

 • Dış Sıvalar
 • Yapıştırıcıyla Tespit Edilen Plaka Halindeki Kaplamalar
 •  Doğal Ve Yapay Taş Plakalar
 • Prefabrik Duvar Kaplama Panelleri
 • Giydirme Cepheler

 
Dış Cephe Kaplama Genellikle İnşaat İmalat Aşamasında Yapıldığı İçin Eski Konutlarda Uygulamak Hem Masraflı Hem De Zahmetli Bir İştir. Binalara Sonradan Yapılabilecek Dış Cephe Kaplamalarının En Popülerleri, Hızlı Uygulanabilirlik Ve Ekonomik Sebeplerden Dolayı Dış Cephe Mantolama Uygulaması Ve Siding Dış Cephe Kaplamalarıdır. Her İki Dış Cephe Kaplama Sistemi De Hem Isı Hem De Su Yalıtımı Sağlar, Uzun Yıllar Dayanıklılıklarını Korurlar Ve Estetik Olarak Yaşam Alanlarımızı Güzelleştirirler.

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır (Mantolama)

Subasman Profili Uygulaması : Kullanılacak Kaplama Levhası Kalınlığına Göre Subasman Profilinin Ebatları Belirlenir. Profil Duvara Su Terazisi İle Düzgün Bir Hat Oluşturacak Şekilde Ayarlanır Ve Dübel İle Tespit Edilir.

Kaplama Levhalarının Yapıştırılması: Hazırlanan Yapıştırma Harcı Levhalara Çerçeve Metodu İle Uygulanır Ve Dış Yüzeyin Altından Başlanarak Boşluk Kalmayacak Şekilde Şaşırtmalı ( Tuğla Dizimi ) Olarak Yerleştirilir. Levhaların Birleştitği Kenarlarda Yapıştırıcının Taşmamasına Dikkat Edilmelidir. 

Kaplama Levhalarının Dübellenmesi: Rüzgar Ve Türbülans Etkilerini Önlemek İçin Mekanik Tespit Elemanı Olarak Plastik Dübel Kullanılmaktadır. Kullanılacak Dübel Sayısı Levha Tipine,Hava Şartlarına Ve Bina Özelliklerine Göre Belirlenir Ve Uygulanır. Dübeller Dış Cephe Kaplama Levhalarının Ortasına Ve Diğer Levhalar İle Birleştiği Ek Yerlerine Denk Gelecek Şekilde Uygulanır.

Kenar Ve Köşe Uygulamaları:  Kenar Ve Köşeler En Fazla Mekanik Zorlanma Etkisinde Kalan Bölgelerdir Ve Korunması Gerekir. Bu Bölgeyi Korumak Ve Çatlama Riskini Azaltmak İçin Alüminyum Ya Da Fileli Plastil Köşe Profili Kullanılmalıdır. 

Fileli Sıvası Uygulaması: Kaplama Sıvası Çelik Mala İle Levhaların Üzerine Uygulanır. Donatı Filesi Sıva Harcı Henüz Taze Ve Kurumamışken Sıvanın İçine Gömülmelidir. Olası Çatlakları Önlemek İçin File Ek Yerlerinde 10 Cm Birbiri Üzerine Binili Olarak Uygulanmalıdır. Uygulanan Sıvanın Kalınlığı İki Katta 3-4 Mm Olmalıdır.

Son Kat Dekoratif Kaplama: İlk Kat Sıva Tamamen Kuruduktan Sonra Tekstürlü Son Kat Sıva Uygulaması Yapılabilir. Yağışlı Havalarda Malzeme Özelliğini Kaybedeceği İçin Uygun Hava Koşullarında Uygulama Yapılmaması Tavsiye Edilir. Yeterli Eleman Sayısı İse Hızlı Bir Şekilde Ara Vermeden Uygulanmalıdır.

Dış Cephe Boya Uygulaması: Dış Cephelerde Boya Uygulaması İki Kat Olarak Fırça,Rulo Veya Püskürtme İle Cepheye Uygulanmalıdır.