İç Duvar Isı ve Ses Yalıtımı

İÇ CEPHE ALÇIPAN | ISI VE SES YALITIM KEÇELERİ

Tercih edilen 25 kg ‘lık yapıştırma harcı torbası temiz bir kovadaki 6 ile 8 lt. arasındaki temiz ve soğuk suya yavaşça boşaltılır. Bu esnada bu karışım düşük devirli bir matkap yardımı ile 5-10 dk. karıştırılır. Harç dinlendirildikten sonra 1-2 dakika düşük devirli matkap ile tekrar karıştırılır. Harcın kullanma süresi 1,5-2 saat arasıdır. Bu zaman diliminden sonra kalan harçlar hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

Çimento esaslı mantolama yapıştırma harcı gerekli talimatlara uygun olarak taraklı mala ile duvar yüzeyine çekilir. Gerekli kalınlıklardaki  ısı ve ses yalıtım keçeleri duvara aralarında boşluk kalmayacak şekilde elle veya mala yardımı ile vura vura (keçe liflerinin harçla bağlantısını kuvvetlendirmek amacı ile) yapıştırılır. Duvar kurumaya bırakılır. Kuruma evresi atmosferik şartlarda %50 bağıl nem ortamında ortalama 48 saattir.

Duvara yapıştırılan yalıtım keçelerin kuruması tamamlanınca üstüne 1 kat saten alçı yaklaşık 2 veya 3 kg/m² sarfiyat ile yalıtım keçelerin üzerine çelik mala yardımı ile çekilerek, alçıpan plakaları yerleştirilecektir.

Alçıpan plakaların eklerine derz bandı yapıştırılır. Kuruması tamamlanan saten alçı zımpara yapılarak astar ve boya işlemine geçilir.