Isı Yalıtım Çeşitleri

Konutların Isı Etkilerine Karşı Korunmasında En Önemli Görev Dış Yapı Bileşenlerine Düşmektedir. En Başta Dış Duvar Ve Pencereler Olmak Üzere Çatı, Baca Ve Zemine Temas Eden Yapı Bileşenlerinin Yalıtılması Durumunda Dış Çevreden Gelen Etkilere Karşı Konutların Korunması Sağlanmış Olmaktadır.

Konutlarda Dış Duvarlardan Kaynaklanan Isı Kayıpları Binanın Yüksekliğine Göre Değişiklik Göstermektedir. Yüzey Ne Kadar Büyükse Isı Kaybı Da Aynı Oranda Artış Göstermektedir. Çok Katlı Konutlarda % 40, Tek Katlı Konutlarda İse % 25 Civarında Dış Cephe Duvarlardan Kaynaklanan Isı Kayıpları Meydana Gelmektedir. Duvarlarda Kısa Süreli Isıtma Söz Konusu Değilse Dış Cephe Isı Yalıtımı Tercih Edilmelidir, Böylece Yapı Elemanlarının Isı Depolama Kapasitesinden De Yararlanılmış Olunmaktadır. Aynı Zamanda Bu Uygulama Tüm Yapı Kabuğunu Yağış Suları Ve Isı Gerilimlerden Korumakta, Konut Ömrünün Uzamasına Yardımcı Olmaktadır.

 Döşemelerde Isı Yalıtımı

Tüm Diğer Yapı Elemanlarında Olduğu Gibi Bodrum Ve Döşemelerde De Isı Kayıpları Meydana Gelmektedir. Isı Kayıpları Tek Katlı Konutlarda % 20, Çok Katlı Konutlarda İse % 6 Oranlarındadır.

Suya Karşı Dayanıklı Basınç Mukavemeti Yüksek Isı Yalıtım Malzemeleri Kullanılmalıdır. Yapılacak Su Yalıtım Döşeme Betonunun Ve Yalıtım Levhalarının Altına Yada Üstüne Uygulanabilmektedir. Soğuk Bölgelerde Konutların İç Sıcaklığı İle Zemin Sıcaklığı Arasındaki Farkın Büyük Olması Durumunda, Zemin Üzerine Oturan Döşemede De Isı Yalıtımı Yapılması Gerekmektedir.

 Pencerelerde Isı Yalıtımı

Pencereler Isı Geçirgenliği En Fazla Olan Yapı Elemanlarıdır, Pencerelerin Toplam Isı Kaybının En Büyük Bölümünü, Transmisyon Isı Kaybı Ve Derzlerin Neden Olduğu Isı Kayıpları Olusturmaktadır. Yüksek Konutlarda %7 Tek Katlı Konutlarda İse %20 Oranında Isı Kaybına Neden Olmaktadır. Pencereler Kışın Güneş Işığını Geçirerek Isı Kazancı Sağlamakta Ancak Güneş Işığı Almadığı Zamanlarda Kazandığı Isıyı Hemen Kaybetmektedir. Doğrama Türlerine (Ahşap, Pvc, Metal) Göre Pencereler Isı Geçirme Katsayıları Bakımından Farklılık Göstermektedirler. Çerçeveden Kaynaklanan Isı Kaybı Camlardan Kaybolan Isı Kayıplarından Daha Önemlidir. Çerçeveler Isı Kaybı Yönünden Soğuk Köprü Görevini Üstlenmekte, Bu Nedenle Çerçeve İçin Kullanılacak Malzemenin Isı İletim Katsayılarının Düşük Olması Gerekmektedir. Son Yıllarda Plastik Doğrama Malzemeleri Ve Isı Köprüsü Etkisini Azaltacak Konstrüksiyonlar Kullanılmaya Başlanmıştır.

Odaların En Sıcak Bölgesi Radyatör Arkalarıdır. Oda Sıcaklığı 20°C İken Radyatör Arkalarındaki Sıcaklık 45°C Kadar Çıkmaktadır.  Termodinamik Yasaları Gereği İki Ortam Arasındaki Sıcaklık Farkı Ne Kadar Fazla İse Isı Geçişi O Kadar Fazla Olmaktadır. Dışarısı İle En Çok Sıcaklık Farkı Olan Ve Isının En Çabuk Kaybedildiği Bölgelerden Birisi Radyatör Arkalarıdır.

 Çatılarda Isı Yalıtımı

Binaların Nem Kararlılığı İle Birlikte Isı Kararlılığı Da Son Derece Önem Taşımaktadır. Isıl Kararlılığı İçin Konutların Yalıtılması Gerekmekte Ve Diğer Yapı Elemanları Gibi Çatılarda Bu İzolasyon Uygulamasına Dahil Olmalıdır. Konutlar Suyun İçeride Buharlaşıp Dışarıda Yoğuşacağı Şekilde Tasarlanmalıdır. Su Buharının Konutların İçinde Yoğuşmadan Dışarı Atılabilmesi Ve Vantilasyon İle Havanın Daha Fazla Su Tutabilmesi İçin Yalıtım Ve Yapı Malzemelerinin Su Buharının Yoğuşmasına İzin Vermeyecek Şekilde Seçilmesi Gerekmektedir. Gece İle Gündüz Arasındaki Sıcaklık Farkları Nedeniyle Konutlarda Isıl Hareketlilik Söz Konusudur. Çatılarda Yapılacak Yalıtım Uygulamaları İle Bu Isıl Hareketlilik Belli Oranlarda Sabitlenebilmektedir.