Yalıtım Çeşitleri

YALITIM ÇEŞİTLERİ

Yalıtım: Bir yapı içindeki varlıkların nem, ses, su, sıcak ve soğuk gibi doğal olaylara karşı korunmasını sağlamak amacıyla yapılmış bir önlemdir. Belli bir teknik doğrultusunda yapılmış olan yalıtım sayesinde binada oturan insanlar daha güvenli, gürültüden uzak ve sağlıklı yaşam sürerler.

Yalıtımlı binalar yalıtımı olmayan binalara göre % 30 ile 50 arasında daha az enerji ihtiyacı duyar, bu da bireysel olarak değerlendirildiğinde hem bütçeye hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Yalıtım kendi içerisinde çeşitlendirilmiştir. Aşağıda bu çeşitleri görebilirsiniz.

Yalıtım Çeşitleri

Isı Yalıtımı: Isı yalıtımı yapılarak bir binanın ömrünü uzatmak mümkündür.  Yalıtım sayesinde bina içerisinde ısıtma ve soğutma istenilen kalitede sağlanmış olur. Mantolama ise ısı yalıtımının bir çeşididir. Mantolama yapılan bir bina enerji tasarrufu sağladığı gibi çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olur.

Su Yalıtımı: Su yalıtımı sayesinde binalardaki nem oranı dengelenir. Yapılara zarar verilmemesi amacıyla yapılan su yalıtımı, çatı, duvar, temel ve bina çevresine uygulanabilir. Su yalıtımı olmayan binalar zaman içerisinde korozyona uğrar ve yapının direnci kırılmış olur bu da olası bir depremle birlikte yıkılma ihtimalini artırır.

Ses Yalıtımı: Ses, insan üzerinde psikolojik bir etkiye sahiptir. Yapı içine dışarıdan gelebilecek seslerin engellenmesi için yapılacak ses yalıtımı, özellikle fabrika gibi makinelerin çalıştığı yerde gürültünün dışarı çıkmaması sağlanır.

Tesisat Yalıtımı: Tesisat yalıtımı ile ısıtma ve soğutma sistemleri koruma altına alınmış olur. Tesisat yalıtımına Türkiye’de çok fazla hassasiyet gösterilmediği göz önünde bulundurulduğunda birçok yapının tesisatları konusunda enerji tasarrufu sağlayamadığı söylenebilir.

Yangın Yalıtımı: Yangın kontrolün dışında gerçekleşen bir felakettir. Önce önlem alınmaması halinde yangının oluşumu önlenebileceği gibi sonrasında alacağınız tedbir çok fazla işe yaramayacaktır. Bunun için yapıların böyle bir felaketle karşılaşmadan önce yangın yalıtımı yapılmış olması, binanın korunmasını sağlayacaktır.

Yalıtımın olmadığı yapılarda ısıtma ve soğutma maliyetleri yüksektir. Bu nedenle her binanın uygun yalıtımı yapması gerekir.

Türkiye'nin her yerinde Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı), İzolasyon, Çatı Kaplama Uygulaması, Su Yalıtımı, Cephe Giydirme, Boya, Seramik Uygulama  Değer Katan Ek Uygulamalar, Dekoratif Cephe Kaplamaları ve daha fazlası… Binanız için gerekli olan tüm yenilikler en uygun fiyat ve avantajlarıyla Via  İnşaat  ısı yalıtım danışmanları malzeme seçiminden başlayarak tüm uygulama süreçlerinde tecrübe, bilgi ve birikimleri ile sizlere yardımcı olacaktır.